Jesteś tutaj:

Historia

Przedszkole w Sadkach zostało powołane Dekretem z dn. 13 sierpnia 1946 roku przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Pomorskiego i nosiło imię Marii Konopnickiej. Początkowo umiejscowione było w specjalnie wzniesionym w tym celu drewnianym, parterowym baraku ( obecnie przy ul. Strażackiej). Podlegało ono ówczesnemu Zarządowi Gminnemu w Sadkach. W późniejszych latach przedszkole kilkakrotnie zmieniało siedzibę. Przeniesiono je do budynku, gdzie pracował Zarząd Gminny ( obecnie ul. Wyzwolenia), a następnie do budynku Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Od roku 1957 budynkiem przedszkola była niedawna Gminna Biblioteka Publiczna ( ul. Kasztanowa). Dopiero od października 1975 roku przedszkole przejęło dawną siedzibę szkoły podstawowej przy ul. Kościelnej, gdzie mieści się po dziś dzień.
Pracownikami pedagogicznymi w przedszkolu w Sadkach były m.in.: Stanisława Skoczkówna, Helena Wachholc, Mieczysława Lewandowska, Wanda Szulc, Zenona Ptak, Aniela Bernacińska, Krystyna Kominiak.
Początkowo, w latach 50-tych i 60-tych, w placówce funkcjonowała jedna grupa przedszkolaków, składająca się z dzieci w wieku 3-6 lat. Zajęcia trwały pięć godzin. Dopiero w latach 70-tych pobyt dzieci przedłużono do siedmiu godzin, zwiększając ilość posiłków z jednego do dwóch- śniadanie i obiad. Od tego momentu także utworzono dwie grupy przedszkolne: 3-4-latków i 5-6-latków. W 1981 roku funkcjonowały już trzy grupy przedszkolne, dzieci przebywały w placówce dziewięć godzin i zjadały trzy posiłki- śniadanie, obiad i podwieczorek. W roku 2000 uruchomiony został czwarty oddział przedszkolny.
Obecna dyrektor przedszkola, p. mgr Dorota Wiśniewska, sprawuje nadzór nad placówką w Sadkach oraz dwoma oddziałami zamiejscowymi - w Dębionku i Bninie.
W 2006 roku, podczas obchodów 60-lecia istnienia placówki, Przedszkolu Gminy Sadki nadano imię „Dobre Ludki".