gimnastyka korekcyjna

Gimnastyka korekcyjna prowadzona już w przedszkolu ma do spełnienia szereg celów. Najważniejsze z nich to skorygowanie istniejących zaburzeń ciała, niedopuszczenie do powstania wady postawy ciała - gdy zaistnieją warunki sprzyjające ich powstaniu, a także doprowadzenie sprawności dziecka do stanu uważanego za prawidłowy. Prowadzone przeze mnie zajęcia gimnastyki korekcyjnej są specyficzną formą ćwiczeń fizycznych, w których ruch został w pewnej mierze podporządkowany celom terapeutycznym.
Zajęcia te odbywają się w małych grupach i indywidualnie - z dwojgiem dzieci niepełnosprawnych. Uczęszczają na nie dzieci, wykazujące wady postawy lub obniżenie ogólnej sprawności fizycznej.
Założone cele osiągam poprzez realizację zadań:
- wyrabianie u dziecka nawyku prawidłowej postawy ciała w sytuacjach dnia codziennego
- wytwarzanie silnej i wytrzymałej stabilizacji mięśniowo – więzadłowej kręgosłupa
- podnoszenie ogólnej wydolności fizycznej
- uzyskiwanie pełnego zakresu ruchu w stawach
- wyeliminowanie ewentualnych kompleksów psychicznych i fizycznych spowodowanych uczestnictwem na zajęciach
- wdrażanie do rekreacji ruchowej uwzględniając elementy profilaktyki i korekcji zaburzeń zagrażających lub już istniejących u dziecka
- wyrabianie nawyku dbania o zdrowie i higienę ciała
- uświadomienie rodzicom przyczyn i skutków wystąpienia wad postawy
- opanowywanie przez dziecko i jego środowisko opiekuńcze wiedzy i umiejętności dotyczących spraw jego zdrowia związanych z wadą.
Ze względu na dostrzeżone potrzeby, praca na zajęciach z gimnastyki koncentruję się wokół dzieci:
- z wadami kręgosłupa
- z wadami stóp i kolan
- z dziećmi z nadwagą
- z dziećmi niepełnosprawnymi ruchowo.
Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej odbywają się 4 razy w tygodniu po 1 godzinie, z czego 2 godziny tygodniowo w oddziałach w Sadkach, 1 godzina w oddziale w Bninie i 1 godzina w oddziale w Dębionku.
Zakwalifikowane dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach, są aktywne, radosne i świadome celowości ćwiczeń. Odpowiednie metody, przyrządy i przybory do ćwiczeń uatrakcyjniają gimnastykę.